Uzaklaştırma Duası ve Mucizevi Tesirleri Hakkında Merak Edilen Her Şey

Uzaklaştırma duasının sözleri ve okunma adabı hakkında önemli bilgiler

Birini hayatından uzaklaştırmak, yeri ve zamanı geldiğinde herkesin hakkıdır; bu kişi bazen bir düşman olabilir bazen de yakınlığı ile can sıkıcı hale gelen biri olabilir. Bu yazımızda size bu tür kişilerin ve düşmanların hayatınızdan def olup gitmesi için okunabilecek denenmiş ve tecrübe ile sabit bir uzaklaştırma duası sunacağız. Bu dua, birinin size gelmesini engellemek için de okunabilir, hayatınızda istemediğiniz bir kişiyi kovmak ve size yaklaşmasına engel olmak için de okunabilir. Yeter ki uzaklaştırma duasını doğru bir surette uygulayın, Cübbeli Hoca’nın da tavsiyesi olduğu dile getirilen bu uygulama, inşallah size fayda sağlayacaktır.

Uzaklaştırma duası kişinin kötü niyetli insanlardan kurtulmasını sağlayan çok etkili bir duadır. Bu kutsi niyaz Kuran ayetlerine dayanmaktadır ve pek çok fazilete sahiptir.

Uzaklaştırma duası okuyarak kendilerine zarar veren insanlardan kurtulan ve daha mutlu bir yaşam sürdüren çok sayıda müminin anlatımları bulunmaktadır.

Bu yazımızda uzaklaştırma duasının sözleri ile okunma adabı hakkında önemli bilgiler vereceğiz.

İşte uzaklaştırma duası hakkında bilinmesi gereken her şey

Uzaklaştırma duası hangi amaçların gerçekleşmesini dilemek için okunmaktadır?

Bu etkili dua uzak durulması gereken kişilerden kurtulmak için okunmaktadır. Dua eden müminin hayatına olumsuz biçimde müdahale eden ve onun yaşamında sıkıntılara neden olan herkesten kurtulmak için bu dua okunabilir.

Ancak bilinmelidir ki bir mümin, bakmakla yükümlü olduğu aile fertlerinden kurtulmak için uzaklaştırma duası okuyamaz. Zira kişinin ailesine karşı sorumluluklarından kaçması mümkün değildir.

Bunun dışında kalan her mevzuda uzaklaştırma duası okunabilir.

Uzaklaştırma duası günün hangi vakti okunmalıdır?

Uzaklaştırma duası için en makbul kabul edilen vakit yatsı namazı sonralarıdır.

Uzaklaştırma duası okuyacak mümin, gece vakti yalnız bir yere çekilerek duasını niyaz edecek ve duanın kabulü konusunda Rabbine tam bir teslimiyet gösterecektir.

Eğer kişi yatsı namazından sonra dua etmeye fırsat bulamazsa günün diğer vakitlerinde de duasını niyaz edebilir.

Uzaklaştırma duası kaç gün boyunca okunmalıdır?

Uzaklaştırma duası üç gün (yatsı namazından sonra üç gece) boyunca okunması tavsiye edilen dualardan biridir. Bazı kaynaklarda uzaklaştırma duasının bir hafta boyunca okunmasının faydalı olacağı yönünde beyanlar da bulunmaktadır.

Ancak uzaklaştırma duasının yaygın okunma biçiminin üç günlük okuma şeklinde olduğunu da ifade etmekte fayda vardır.

Uzaklaştırma duasının icabetini artırmak için yapılması tavsiye edilen bazı uygulamalar

Uzaklaştırma duası öncesinde abdest alınması gerekmektedir. Çünkü bu dua Kuran ayetlerinden oluşmaktadır ve bu tarz duaların abdestli okunması daha doğrudur. Abdest aynı zamanda duaya gösterilen önemin de ifadesidir.

Eğer dua edilen günlerde küçük de olsa bir miktar sadaka verilirse duaya olan icabet artırılmış olur yani duanın kabulü kolaylaşır.

Uzaklaştırma duası okunduğuna dair ketum davranmak (başka insanlara bilgi vermemek) da tavsiye edilen uygulamalardandır.

Duaların kabulü konusunda içten ve samimi duygularla el açmanın duanın kabulünde en önemli husus olduğunu bilmek gerekir. Halis duygularla Rabbine el açan müminin elleri inşallah boş çevrilmeyecektir.

Uzaklaştırma duası başkasının yerine vekaleten okunabilir mi?

Anne babalar evlatlarının selameti için ve diğer aile fertleri birbirlerinin zor durumdan kurtulması için bu duayı vekaleten de okuyabilir.

Ancak kişi uzaklaştırma duasını başkasının yerine okuyorsa duasının niyet kısmında kimin için ve ne maksatla dua ettiğini ifade etmelidir.

Uzaklaştırma duasının sözleri

Uzaklaştırma duası Kuran-ı Kerim’in farklı ayetlerinin peş peşe okunması ile niyaz edilmektedir.

Uzaklaştırma duasında sırayla şu ayeti kerimeler okunmaktadır:

  • Tur suresi 48 ve 49. ayetler
  • Kehf suresi 78. ayet
  • Fatır suresi 2. ayet
  • Bakara suresi 142 ve 143. ayetler
  • Müminin suresi 96. ayet

Buradaki teşkile göre duanın tam sözleri şöyle olacaktır:

Bismillahirrahmanirrahim

Vasbir li hukmi rabbike fe inneke bi a’yunina ve sebbıh bi hamdi rabbike hıyne tekum

Ve minel leyli fesebbıhhu ve idbaran nucum

Kale haza firaku beynı ve beynik se ünebbiüke bi te’vıli ma lem testetı’ aleyhi sabra

Ma yeftehıllahü lin nasi mir rahmetin fe la mümsike leha ve ma yümsik fe la mürsile lehu mim ba’dih ve hüvel azızül hakım

Se yekulüs süfehaü minen nasi ma vellahüm an kıbletihimülletı kanu aleyha kul lillahil meşriku vel mağrib yehdı mey yeşaü ila sıratım müstekıym

Ve kezalike cealnakmüm ümmetev vesetal li tekunu şühedae alen nasi ve yekuner rasulü aleyküm şehıda ve ma cealnel kıbletelletı künte aleyha illa li na’leme mey yettebiur rasule mimmey yenkalibü ala akıbeyh ve in kanet le kebıraten illa alellezıne hedellah ve ma kanellahü li yüdıy’a ımaneküm innellahe bin nasi le raufür rahıym

İdfa’ billetı hiye ahsenüs seyyieh nahnü a’lemü bi ma yasıfun (amin)

Uzaklaştırma duası nispeten uzun bir niyazdır. Bu nedenle de dua sözlerini ezberleyerek okumak müminlere zor gelmektedir. Bu itibarla büyük alimler dua sözlerinin yazılı bir metin üzerinden de okunabileceğini beyan etmişlerdir.

Dua sözlerini peş peşe okumak tavsiye edilen okuma biçimlerindendir. Dua edip isteğinin hasıl olmasını dileyen mümin dua sözlerini peş peşe üç defa okursa inşallah daha etkili olacaktır.

Uzaklaştırma duasında geçen ayetlerin Türkçe mealleri

Tur suresi 48 ve 49. ayetlerin Türkçe karşılığı

Rabbinin hükmüne sabret. Çünkü sen gözlerimizin önündesin, kalktığında Rabbini hamd ile tespih et.

Gecenin bir kısmında ve yıldızların batışı sırasında O’nu tespih et.

Kehf suresi 78. ayetin Türkçe karşılığı

Adam, “İşte bu birbirimizden ayrılmamız demektir” dedi. “Şimdi sana sabredemediğin şeylerin içyüzünü anlatacağım.

Fatır suresi 2. ayetin Türkçe karşılığı

Allah insanlar için ne rahmet açarsa, artık onu tutacak (engelleyecek) yoktur. Neyi de tutarsa, bundan sonra onu gönderecek yoktur. O, mutlak güç sahibidir, hüküm ve hikmet sahibidir.

Bakara suresi 142 ve 143. ayetlerinin Türkçe karşılığı

Bir takım kendini bilmez insanlar, “Onları (Müslümanları) yönelmekte oldukları kıbleden çeviren nedir?” diyecekler. De ki: “Doğu da Batı da Allah’ındır. Allah dilediği kimseyi doğru yola iletir.”

Böylece, sizler insanlara birer şahit (ve örnek) olasınız ve Peygamber de size bir şahit (ve örnek) olsun diye sizi orta bir ümmet yaptık. Her ne kadar Allah’ın doğru yolu gösterdiği kimselerden başkasına ağır gelse de biz, yönelmekte olduğun ciheti ancak; Resûl’e tabi olanlarla, gerisin geriye dönecekleri ayırd edelim diye kıble yaptık. Allah imanınızı boşa çıkaracak değildir. Şüphesiz, Allah insanlara çok şefkatli ve çok merhametlidir.

Müminin suresi 96. ayetin Türkçe karşılığı

Kötülüğü, en güzel olan şeyle uzaklaştır. Biz onların yakıştırmakta oldukları şeyleri daha iyi biliriz.

Uzaklaştırma duası okunurken duanın orijinal Arapça sözleri niyaz edilmektedir. Burada aktardığımız Türkçe mealler sadece bilgilendirme amaçlıdır.

Yaşamınızda hayırlara vesile olacak muazzam bir eser tavsiyesi

Her Kapıyı Açan Murad Duaları kitabı

Dilek duaları, şifa duaları, kavuşma duaları, işlerin açılması için dualar ve hacet duaları gibi yaşamın tüm alanları ile ilgili en etkili duaları bir arada görmek istiyorsanız bu geniş kapsamlı eseri mutlaka okumalısınız.

Okurlardan çok olumlu yorumlar alan bu eserdeki sahih dualar inşallah sizin de murad ettiğiniz her şeye kavuşmanıza vesile olacaktır.

Her Kapıyı Açan Murad Duaları kitabını hemen indirip okumak için tıklayınız

Kenzül Dua-Her Kapıyı Açan Murâd Duaları Kitabı ile alakalı okuyucu yorumları bizi hakikaten şaşırttı. Aşağıdaki mucizevi yorumları okuyunca siz de bize hak vereceksiniz.

Bu kitabı şuradan indirebilirsiniz. (Tıklayıp Kenzül Dua kitabını indirin.)

Telefonun ekranını döndürüp yorumları daha net bir şekilde okuyabilirsiniz. Bu yorumlar sadece bir kısmı, çok daha fazlası var:

blank blank blank blank blank

blank blank blank blank blank

blank

Gideceğiniz sayfada bunlar gibi daha yüzlerce okuyucu yorumu sizi bekliyor olacak.

 

Şu yazılar da ilginizi çekebilir

Evliyaların Dilek Duası En Güçlü Dua, Kaçıran Pişman Olur!

 

Mezarlıkta Okunacak Dua Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*