Şahmeran Duası 7 Gün Okunan Muazzam Tesirli Dilek ve Hacet Duası

Şahmeran Duası nedir, hangi amaçlarla okunur, sözleri nelerdir?

Nedense şahmeran duası hakkında çok az bilgiye sahip olan insanımız, yine bu duanın insana nasıl esrarlı bir dünyanın kapılarını aralayacağını da fark edemez; bununla berabere şahmeran duası ile hayatındaki tüm musibet ve kötülükleri gideren insanlar var; yine bu duayla dileklerine ulaşarak Alemlerin Rabbi olan Allah’a şükür secdelerine kapanan kişiler var. Siz de şahmeran duası sayesinde bu kutlu yolculuğun seyyahlarından biri olmak isterseniz, bu makalede anlatılan hakikatleri kesinlikle ve güzel bir biçimde okumalasınız.

Bir hafta boyunca okunan şahmeran duası en etkili dualardan biridir. Bu duada geçen kutsi sözlerin fazileti sayesinde ve elbette ki Yüce Allah’ın izni ile her türlü muradına kavuşan sayısız müminin anlatımları vardır.

Şahmeran kelimesi “erdemli, ahlaklı ve temiz yürekli insan” demektir. Şahmeran duası ise “temiz yürekli müminlerin duası” anlamına gelmektedir. Ayrıca eski dua kitaplarında şahmeran duası için “duaların şahı” ifadesi de sıkça kullanılmaktadır.

Şahmeran duası hangi amaçların gerçekleşmesini dilemek üzere okunmaktadır?

Şahmeran duası her konuda okunabilecek bir dilek ve hacet duasıdır. Yani bir mümin -helal dairesi içinde olmak şartıyla- her konuda Rabbine el açarak şahmeran duasının sözleri ile dilekte bulunabilir.

Ancak şahmeran duasının yaygın olarak şu konularda dilek ve hacet duası hükmünde okunduğunu da ifade etmek gerekir:

 • Bolluk-bereket ve rızık duası hükmündedir. Bu duayı okuyarak Yüce Allah’tan maişet dileyen kişi ömrü boyunca geçim sıkıntısı yaşamaz ve maddi açıdan rahat bir yaşam sürdürür.
 • Şahmeran duası okunan evlerde aile huzuru hasıl olur. Aile bireyleri arasında sevgi ve saygı hasıl olur.
 • Bekarlar için hayırlı kısmet bularak evlenmeye vesile olur. Evlilerin bu duayı okumaları halinde karı-koca arasındaki muhabbeti artırır.
 • Nazardan ve her türlü şer güçten korunma sağlar.
 • Şifa duası hükmündedir. Hasta olan şahıs tarafından bizzat okunabileceği gibi hasta yakınları tarafından da okunabilir. Bu dua inşallah hasta kişinin sıhhat bulmasına vesile olur.
 • Psikolojik açıdan okuyan kişiye ferahlık verir, müminlerin her türlü vesveseden kurtulmalarına yardımcı olur.
 • Günahlardan sakınmak isteyen ve nefsinin arzularına uymaktan korkanlar için manevi bir iksirdir. Bu duayı okuyan kişi harama meyletmez ve daha sağlam bir iman üzere yaşar.
 • Uyku problemi çekenlerin bu duayı okuması halinde sıkıntıları nihayet bulur.

Şahmeran duası burada sıralanan maksatlar dışında akla gelebilecek her mevzuda dilek ve hacet duası olarak okunabilmektedir.

Şahmeran duasının 7 gün boyunca okunması tavsiye edilmektedir?

Büyük alimler şahmeran duasına Cuma günü başlanmasını ve duanın Perşembe günü bitirilmesini tavsiye etmektedir. Yani dua 7 gün boyunca okunacaktır.

Bazı kaynaklarda duanın 3 gün okunabileceği yönünde beyanlar da bulunmaktadır. Ancak yaygın olarak tavsiye edilen okuma biçiminin 7 gün olduğunu ifade etmek gerekir.

Şahmeran duası günün hangi vakti okunmalıdır?

Şahmeran duası günün tüm vakitlerinde okunabilir. Ancak büyük alimler dua zamanının bilinçli bir şekilde seçilmesi gerektiğini beyan etmektedir. Zira kişi dua ettiğinde rahatsız edilmemeli ve içtenlikle dua edebilmelidir.

Bu hususta büyük alimler duanın sabah namazından sonra veya yatsı namazını müteakip okunabileceğini ifade etmişlerdir.

Ancak kişi ilk gün duasını hangi vakitte okumuşsa sonraki günlerde de aynı zaman diliminde dua etmeye gayret göstermelidir.

Şahmeran duasının birinci günü ile yedinci gününde dua sözlerinin yanı sıra Fatiha suresi de okunur

Şahmeran duasının okunmaya başlandığı birinci gün (Cuma), duaya başlamadan önce Fatiha suresi okunur. Fatiha suresi okunduktan sonra dua sözlerine geçilir.

Duanın okunduğu son gün de Fatiha suresi okunmaktadır. Ancak bu sefer Fatiha suresi duadan sonra okunmaktadır.

Duanın niyaz edildiği diğer günlerde ise yalnızca dua sözleri okunmaktadır.

Buna göre duanın günlere göre okunma taksimi şöyledir:

 1. Cuma günü Fatiha suresi okunur, ardından şahmeran duası niyaz edilir.
 2. Cumartesi günü yalnızca şahmeran duası okunur.
 3. Pazar günü yalnızca şahmeran duası okunur.
 4. Pazartesi günü yalnızca şahmeran duası okunur.
 5. Salı günü yalnızca şahmeran duası okunur.
 6. Çarşamba günü yalnızca şahmeran duası okunur.
 7. Perşembe günü önce şahmeran duası okunur, ardından Fatiha suresi okunarak dua bitirilir.

Burada ifade edilen okunma biçimine ek olarak duanın icabetini artırmak için Kuran-ı Kerim’den kısa sureler okumak da mümkündür. Ayrıca dua etmeden önce tövbe istiğfarda bulunmak da tavsiye edilen uygulamalar arasındadır.

Şahmeran duasının sözleri

Kadim dua kitaplarında şahmeran duasının orijinal sözleri şöyle verilmektedir:

 

Dua içinde aynı kelimelerin farklı biçimde yazılmış olması (Örneğin Hüvel, Hüver, Hüvez… gibi) bir yazım yanlışı değildir. Bu durum Arapça dil kuralları gereği ortaya çıkan ses değişimleridir. Yani duanın sözlerinde bir yanlışlık söz konusu değildir ve duanın sahih biçimi aktardığımız şekildedir.

Ayrıca duanın sözlerini ezberlemekte zorlanan müminlerin yazılı bir metinden faydalanarak dua edebileceklerini de ifade etmekte yarar vardır.

Şahmeran Duasının Türkçe karşılığı

“Her şeye hayat vererek ayakta tutan, gerçek hayat sahibi Rabbim senden başka ilah yoktur.

Her şeyden yüce olan Hikmet Sahibi Rabbim sen gizli ve saklı her şey bilir ve işitirsin.

Sen her şeye çok merhametlisin. Her şeyin tek, ortaksız ve yalnız yaratıcısı Rabbim senden başka ilah yoktur.

Eşi benzeri bulunmayan Rabbim Sen yaratılanlara karşı merhametli ve şefkatli olansın.

Azameti Büyük, merhametli ve her şeye galip olan Rabbim senden başka ilah yoktur.

Her şeyi hakkı ile bilen ve her şeyi hikmet ile açan Allah’ım, her şeye gücü yeten Kadir Allah’ım, Büyük Arşın ve her şeyin sahibi, tüm gaflet, acizlik ve hatalardan uzak Allah’ım senden başka ilah yoktur.

Ölenleri diriltecek olan ve bütün varlıkların gerçek varisi Allah’ım senden başka ilah yoktur ve bütün güzel isimler yalnızca Sana aittir.”

Şahmeran duası okunurken sadece yukarıdaki Arapça dua sözleri okunacaktır. Burada verilen Türkçe meal bilgilendirme amaçlıdır. Duanın Türkçe mealine bakıldığında dua sözlerinin tamamen Allah’ın övgüsüne ve güzel isimleri olan esmalara dayandığı görülmektedir. Bu kutsi sözlerin varlığı duanın tesirinin nereden kaynaklandığını da gözler önüne sermektedir.

Yaşamınızda hayırlara vesile olacak bir eser tavsiyesi

Her Kapıyı Açan Murad Duaları kitabı

En tesirli ve en sahih dualara yer veren bu muazzam eser aklınıza gelebilecek her meseleye dair murad dualarına yer vermektedir.

Duaların mucizevi gücü sayesinde her türlü dilek ve hacetinizin gerçekleşmesini istiyorsanız okurlardan çok olumlu yorumlar alan bu geniş kapsamlı eseri mutlaka okumalısınız.

Her Kapıyı Açan Murad Duaları kitabını hemen indirip okumak için tıklayınız

 

blank

Kenzül Dua-Her Kapıyı Açan Murâd Duaları Kitabı ile alakalı okuyucu yorumları bizi hakikaten şaşırttı. Aşağıdaki mucizevi yorumları okuyunca siz de bize hak vereceksiniz.

Bu kitabı şuradan indirebilirsiniz. (Tıklayıp Kenzül Dua kitabını indirin.)

Telefonun ekranını döndürüp yorumları daha net bir şekilde okuyabilirsiniz. Bu yorumlar sadece bir kısmı, çok daha fazlası var:

blank blank blank blank blank

blank blank blank blank blank

blank

Gideceğiniz sayfada bunlar gibi daha yüzlerce okuyucu yorumu sizi bekliyor olacak.

 

Dilerseniz Mucize Dualar ve Zor Durumda Okunacak Dualar başlıklı yazılarımızı da okuyabilirsiniz

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*