Regaip Kandili Yaşanmış Mucizevi Olaylar

Regaip Kandilinin 1. Mucizesi: Fakirlik Bitti Çok Şükür

“Benim kocam, evlendikten sonra işinden kovuldu, bir tekstil fabrikasında çalışıyordu. Patronu, hiçbir sebep yokken kocamı kovmuş, o kovulduktan sonra aile huzurumuz bozuldu.

Tam 5 ay, kocam işsiz kaldı ve ben de oğluma hamile olduğum halde iyi beslenemedim. Bu yüzden hep sıkıntı yaşadım ve hep huzursuz oldum.

Bir gün, komşularımızdan bir ablayla konuşurken bana regaip kandilinde dua etmemi tavsiye etti. Çünkü tanıdığı bir kadın, regaip kandilinde dua ettiği için fakirlikten kurtulup rahata kavuşmuş ve bunu her yerde anlatıyormuş.

Ben, ablanın bu anlattıklarını dinledikten sonra, nedendir bilmiyorum, içime bir ferahlık ve umut doldu. Zaten regaip kandiline birkaç hafta kalmıştı. O birkaç hafta içinde sürekli regaip kandilinin geleceği günü gözledim, adeta o geceyi iple çekmeye başladım.

Bu arada, regaip gecesinin İslam’daki yerini de araştırıp bu konuda bilgi sahibi olmaya çalıştım. Şunu da fark ettim, bu mübarek gece, bütün bir yıl boyunca taksim edilecek rızıkların belirlendiği günmüş. Bunu fark edince daha çok heyecanlandım, çünkü Allahu Teâlâ’nın bizi bu zor durumdan kurtarıp mutluluğa kavuşturacağına can u gönülden inanmıştım.

Çok şükür o gece geldi ve regaip kandilini sabaha kadar dua ve ibadet ederek geçirdim. Şimdiye kadar hiçbir zaman sabah ezanına kadar ibadet etmemiştim ve kendimi hiç bu kadar huzurlu hissetmemiştim.

Regaip gecesi, sabaha kadar içimde muhteşem bir huzur ve tarif edemediğim bir mutluluk vardı, Allah’a çok dua ve niyaz ettim.

O gece, sabah namazını kılıp uyuduktan sonra bir rüya gördüm, rüyamda bir ses: “Korkma, Allah seni ve eşini imtihan ediyor. Fakat imtihanı kazandınız, artık bolluk dolu günler sizi bekliyor. Allah’a şükret ve O’nun nimetini daima hatırla.”

Rüyamda bu sesi duyduğum zaman uyandım ve secdeye kapandım, sonraki bir hafta boyunca aynı sesi defalarca duydum ve şükrettim.

Nasıl oldu bilmiyorum, ama regaip kandilinden bir hafta sonra, eşim bir dershanede muhasebeci olarak işe yerleşti, sonraki yıla kadar güzel bir aynı dershanede çalıştı. Sonra, patronu eşime dershane hissesi (% 25) teklif etti, eşim de kabul etti. Birkaç yıldır eşim çok iyi kazanıyor. Öyle ki hem güzel ve lüks bir ev aldık hem de güzel bir araç aldık.

Allah’ıma binlerce kez şükürler olsun ki, bize regaip kandilinin mucizesini yaşattı ve bizi fakirlikten kurtarıp bolluğa ulaştırdı. Ben, şimdi her yıl regaip gecesini hep ibadet ve dua ile geçiriyorum ve Allah’a şükrediyorum.” 

Değerli okurlar, regaip kandilinin birinci mucizesini, bir okurumuzun yaşadıklarıyla size aktardık, şimdi de başka bir okurumuzun yazdıklarını aktaralım:

Regaip Kandilinin 2. Mucizesi: Her Şey Yoluna Girdi Artık

“Ben 29 yaşındayım, sosyoloji mezunuyum, bir devlet kurumunda sosyolog olarak çalışıyorum. 5 yıldır sosyolog olarak çalışıyorum. Okumayı ve araştırmayı çok seviyorum, yıllardır okuduğum halde, kendi derdime bir çare bulamıyordum.

Yıllar önce (tahminen 14 yaşında falandım) birçok değişik hayaller görmeye başladım, o hayalleri herkesin gördüğünü zannediyordum. Sonrasında benden başka hiç kimsenin o hayalleri görmediğini fark edince ciddi bir şok yaşadım ve korkmaya başladım. Zamanla o hayallere alıştım ama bu problem dolayısıyla insanlarla olan ilişkim bozuldu.

Öyle ki yıllardır her konuştuğum insanın bana zarar vereceğini düşünüyorum. Hatta karşıdan karşıya geçerken bazen 1 saat beklediğim oluyordu, bütün şoförlerin beni ezmek ve öldürmek istediklerini zannediyordum. Bu problem yüzünden hiç kimseyle doğru düzgün iletişim kuramıyordum, çünkü hiç kimseye güvenim yoktu.

Hatta bazen gördüğüm hayallerin beni öldüreceğini düşünüyordum, bazen de konuştuğum insanların hayal mi gerçek mi olduğunu ayırt edemiyordum. Bu sebeple yıllarca ilaç kullandım, bir yığın ilaç…

Bazı ilaçlar kısmen işe yarıyordu, ama etkisi kısa süre sonra geçiyordu… Böyle böyle yıllar yılı ilaç kullandım, ama ilaçların kesin çözüm olmaması beni hayattan bıktırmıştı. Tek kelimeyle yılmıştım.

Günün birinde televizyona regaip kandili ile ilgili bir programla karşılaştım, yanımdaki hayali varlık, işte bu programı dinlemelisin, dedi.

Nedense hayali arkadaşımın bu sözünü dinledim ve programı izledim. Programda, regaip kandilini ihya eden her insanın (eğer regaip gecesini hakkıyla değerlendirip gerekli ibadetleri yerine getirirse) her türlü manevi hastalıktan arınacağını söylüyordu ve bunun örneklerini sayıyordu.

Ben programı izlerken, hayali arkadaşım bana gülmeye başladı ve ‘artık vedalaşma vakti’ dedi. O esnada regaip kandilinin beni tedavi edeceğine dair muazzam bir inanç başladı içimde.

Ertesi gün kandil gecesiydi ve ben o gece, sabaha kadar Allah’a dua ederek beni bu hastalıktan kurtarmasını istedim. İçli içli niyaz ediyor ve ağlayarak dua ediyordum.

İlginizi Çekebilir: İç Rahatlatan Dua

Duayı bitirdikten sonra, rahat bir şekilde yatağa girip uzandım. Normalde yatağa her girdiğimde hayali arkadaşlarım benimle birlikte yatağa girerdi, fakat bu kez hiç kimse gelmedi. Şaşırdım, ama içim huzur doluydu.

Aradan tam 2 yıl geçti ve bu arada hiçbir hayali arkadaşımı bir kez daha görmedim. Kaldı ki beni öldürecek olduğuna inandığım hiç kimseden korkmadım ve insanlara olan güvenim yerine geldi.

Yani regaip kandilinde yaptığım duaların sonucunda Allahu Teâlâ’nın izniyle bu musibet hastalıktan kurtuldum çok şükür. Artık hiçbir hayali arkadaşım yok çok şükür ve artık insanlardan korkarak hayatımı zehretmiyorum.

Şunu da söyleyeyim, eskiden böyle şeylere hiç mi hiç inanmazdım, çünkü böyle şeylerin olacağını düşünmezdim, ama kendi başıma geldikten sonra artık Allah’ın her şeye gücünün yettiğini /yeteceğini biliyorum. Şükürler olsun ki Rabb’im bana merhamet etti ve bana regaip gecesinin mucizesini gösterdi.”

İşte regaip kandilinin 2. mucizesini de bir okurumuzun ilginç hikayesinden hareketle öğrenmiş olduk, şimdi de 3. mucizevi ve yaşanmış hikayeyi anlatalım:

Regaip Kandilinin 3. Mucizesi: Psikolojim Düzeldi, Kötü Günler Geride Kaldı

“Ben bir üniversite öğrencisiyim, tıp okuyorum ve 4. sınıftayım. Anlatacağım sorunu, üniversiteye hazırlanırken yaşadım. Üniversiteye hazırlanırken tıp istiyordum ve ileride iyi bir doktor olmayı istiyordum. Ama çalışmaya başladıktan sonra aklıma hiçbir bilginin girmediğini fark etmeye başladım.

Normalde lisede çok başarılı bir öğrenciydim ve fizik, kimya, biyoloji derslerim çok iyiydi. Yine matematik dersinde de çok iyiydim, hatta hocaların zorlandığı bazı soruları ben çözüyordum.

Günün birinde bir regaip kandilinde bir arkadaşım ibadet ettiğini söyledi, ben de onunla dalga geçtim, bırak ibadeti de ders çalış, dedim. İşte o geceden sonra okuduğum hiçbir şey zihnime girmedi.

İlk etapta okuduklarımı neden anlamadığımı bir türlü çözemedim, garip bir şekilde hiçbir şeyi anlamıyordum ve bu, beni deli ediyordu. Hatta tam 2 saat boyunca basit bir konuya odaklandığım halde hiçbir şey anlayamadım.

Tam 1 yıl boyunca böyle devam etti ve ben, girdiğim sınavlarda neredeyse sıfır çektim. Artık üniversite hayatımın bittiğini düşünüyordum, çünkü bu durumda üniversiteye yerleşmek benim için bir hayaldi.

Bir akşam, ailemle konuşurken annem ağlayarak, oğlum sana ne oldu, neden böyle oldun, dedi. Ben de ağlamaya başladım ve o üzüntüyle yatağa girdim. Kısa süre sonra uyumuşum, rüyamda birçok değişik olay gördüm, özellikle de o regaip gecesinde arkadaşıma söylediğim sözleri tekrar tekrar duyuyordum.

Rüyamda her şeyin o sözlerden kaynaklandığını anladım ve bir ses bana şu cümleyi tam 7 kez tekrar etti: ‘Allah’ın mukaddes değerleri ile sakın alay etme, özellikle de regaip kandili gibi mukaddes geceleri hafife alma. Bundan sonra da regaip gecelerini ihya et.’

Bu sözün üzerine uyandım ve birkaç gün sonra regaip kandili olduğunu öğrendim. O gece, sabaha kadar dua ederek Allah’tan beni affetmesi için dilekte bulundum.

O gece, uyuduğum zaman aynı ses bana şunu söyledi: ‘Artık amacına ulaşabilirsin, hem dünyanı hem de ahiretini imar ettin.’

Buradan size şunu da anlatmak istiyorum: Lütfen regaip kandili gibi Allahu Teâlâ’nın mukaddes günleri hafife almayın, yoksa başınıza kötü şeyler gelebilir. Bakın ben, o günden sonra üniversite sınavına yeniden hazırlandım ve o yıl, çok yüksek bir puan alarak tıp fakültesine yerleştim. Şimdi 4. sınıf öğrencisiyim ve çok başarılıyım. Allah’ın izniyle bu başarıyı devam ettirip iyi bir doktor olacağım.”

Değerli okurlarımız, size regaip kandili ile alakalı 3 adet yaşanmış olay aktardık, bu olayların hepsi regaip gecesinin mucizevi yönlerini gözler önüne seriyor. Şimdi de size regaip ile alakalı İslâmi bilgileri ve bir sürprizi aktaralım:

Regaip Kelimesinin Anlamı Nedir?

Aslında bu kelime, günümüzde regaip olarak bilinse de kelimenin aslı “reğaib” şeklindedir ve reğaib kelimesi, ihsan, ikram anlamlarına gelen “rağibet” kelimesinin çoğuludur.

Bu kelime, özellikle Allahu Teâlâ’nın bu gece mümin kullarına bol bol ihsanlarda bulunacağını anlatır.

Regaip Kandili Ne Zamandır?

Allah’ın mümin kullarına bol bol ihsanda bulunacağını vaad ettiği bu mübarek gece, Recep ayının ilk cuma gecesi olan mübarek bir gecedir.

İslâm alimlerine göre, bu mübarek gecede yapılan dualar Arş’ı titretir ve Allah’ın izniyle reddedilmez. Bu gece yapılan ibadetler, kat kat sevap getirir ve Allah’ın rızasına uygun olur.

Regaip Kandili Ne Zamandan Beri Vardır?

Bu kandil, hem Türkiye’de hem de birçok İslâm memleketinde ihya edilir, bu gece, Peygamber Efendimizin Aleyhissalatu Vesselam’ın babası Abdullah’ın evlendiği rivayet edilir.

Bu rivayet doğru olsa bile, regaip kandiline yalnızca bu şekilde mana vermek yanlış olur, çünkü bu gece her ne kadar Peygamber Efendimizin ana rahmine düştüğü gece olarak bilinse de aslında bereket ve feyzi, merhamet ve lütfu, nimet ve ihsanı bildirir.

Bu gece, Allahu Teâlâ’nın bütün bir yıl boyunca kullarının başına gelecek kaza ve kaderin defterini yazdığı da rivayetler arasındadır.

Kenzül Dua-Her Kapıyı Açan Murâd Duaları Kitabı ile alakalı okuyucu yorumları bizi hakikaten şaşırttı. Aşağıdaki mucizevi yorumları okuyunca siz de bize hak vereceksiniz.

Bu kitabı şuradan indirebilirsiniz. (Tıklayıp Kenzül Dua kitabını indirin.)

Telefonun ekranını döndürüp yorumları daha net bir şekilde okuyabilirsiniz. Bu yorumlar sadece bir kısmı, çok daha fazlası var:

blank blank blank blank

blank blank blank blank blank

Gideceğiniz sayfada bunlar gibi daha yüzlerce okuyucu yorumu sizi bekliyor olacak.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*