Özgüven Nasıl Kazanılır, Birbirinden Etkili Yöntemler

İnsanlık tarihinin başlangıcından itibaren özgüven ve cesaret nasıl kazanılır soruları, insanlığın ortak sorusu olmuş ve bu konuda milyonlarca, belki de milyarlarca insan bu sorunun yanıtını bularak hayatlarına çeki düzen vermeye çalışmışlardır.

  • Biz de bu yazımızda uzman görüşlerini esas alarak ve konuyla ilgili araştırma ve inceleme yapanların verilerini de sunarak özgüven nasıl kazanılır sorusunu masaya yatırmaya karar verdik. Maddeler halinde ilerleyerek özgüven kazanma yolculuğunuza ivme kazandırmaya çalışacağız.

Özgüven Nasıl Kazanılır, Liste Yapıp Kademeli Yaklaşmak

Konuyla ilgili araştırma ve inceleme yapan uzmanlar özgüven kazanmanın kestirme bir yolu olmadığını, bu olayın bir süreç olduğunu ifade ederler ve bu sürecin de ancak ve ancak kişinin küçük adımlar atarak ilerlemesi şeklinde bir kazanca ve zafere dönüşeceğini anlatırlar.

  • Bu anlamda özgüven nasıl kazanılır diyen biri, ilk etapta yapamadığı herhangi bir teşebbüsü ve girişimi düşünüp onu listelemeli ve bu listeyi zaman içerisinde küçükten büyüğe ya da kolaydan zora şeklinde yapmaya çalışmalıdır.

Bu durumda özgüven yolculuğunuzu ilerletmek niyetindeyseniz, kendinize bir an önce bir liste yaparak hangi konularda zorlandığınızı bir kağıda düzenli bir şekilde yazmanızı tavsiye ederiz. Sonrasında da yazmış olduğunuz bu listede en küçükten (yani en kolaydan) başlayarak yapmakta zorlandığınız bütün adımları yavaş yavaş ve kademeli bir şekilde gerçekleştirip bu işin üstesinden gelmeye çalışmanız gerekir.

Özgüven Nasıl Kazanılır, Konuşma Egzersizleri ve Diksiyon

Özgüven nasıl kazanılır diyen insanlarla yapılan araştırmalar, bu soruyu soran ve cesaretsiz bir şekilde davranan insanların genellikle konuşma problemi çektiğini de ortaya koymaktadır.

  • Bu anlamda esasında özgüven kazanmak ve bu konuda adım atmak, biraz da konuşma egzersizi ve pratiği yapmaya bağlıdır; bu nedenle size özgüven kazanmanın olmazsa olmaz basamaklarından biri olan diksiyon eğitimi almanızı tavsiye ederiz.

Bunu evde tek başınıza yapabileceğinizi de ifade etmek isteriz. Şimdiye kadar karşılaşmış olduğumuz birçok insanın tekerleme çalışmaları ya da sesli kitap okuma çalışmaları sayesinde konuşmasını müthiş derecede ilerlettiğini biliyoruz.

Siz de bunu yaparak özgüven nasıl kazanılır sorusuna kendi başınıza ve herhangi bir kişiye müracaat etmeden çözüm yolu üretebilirsiniz.

özgüven nasıl kazanılır

İç Konuşmaları Denetlemek

Özgüven yolculuğu kişinin kendi içinde bitirmesi gereken bir yolculuk olduğu için, özgüven nasıl kazanılır sorusu da kişinin kendi iç sesini ve iç diyaloğunu kendi istediği şekilde yönlendirerek ve motive ederek kazanması gereken bir süreçtir.

  • Evet, iç sesinizi dizginleyerek ve onu bir şekilde eğiterek kendinizi motive edebilir, herhangi bir durum ya da herhangi bir handikap ile karşılaştığınızda bu durumu rahatlıkla aşabilir ve bu handikapın üstesinden kolaylıkla gelebilirsiniz.

Bu konuda yapmanız gereken en önemli şey, herhangi bir durumla karşılaşıp bu durumda özgüvensiz ve cesaretsiz bir şekil hareket ettiğinizi düşündüğünüzde, iç sesinizi kontrol etmeniz ve bu iç sesinizin ‘yapamazsın ve başaramazsın’ telkinlerini mümkün mertebe kısmaya çalışmanız olacaktır.

Evet, bütün insanların iç sesi herhangi bir konuda girişimde bulunmak istediğinde kendisini engellemeye çalışır ve ‘başaramazsın’ diyerek o insanı esasında korumayı amaçlar.

  • Fakat siz bu durumdan mustaripseniz ve bu iç sesinizin kontrolünü kendi elinize almak istiyorsanız, bu durumda iç sesinizi dizginlemeniz ve onu olumlu bir şekilde pozitif hale getirmeniz gerekmektedir.

Dolayısıyla iç sesiniz size ‘başarılı olamazsın ve yapamazsın’ dediği her noktada ona ‘hayır bunu yapabilirim ve başarabilirim’ diyerek onu eğitmeye ve itaat etmeye zorlamalısınız. Bunu yapan insanların özgüven nasıl kazanılır sorusuna da harika bir cevap bulduğunu kolaylıkla söyleyebiliriz.

Düşün ve Hayal Et

Özgüven yolculuğunda kişinin düşünmesi ve hayal etmesi, sonrasında da bu hayalini gerçeklik ortamına taşıması, çoğu zaman yaşanan bir durumdur ve birçok insan bu sayede özgüven kazanabilmiştir, şöyle ki:

  • İnsan zihni, gerçek ile hayali birbirinden ayırt edemediği için herhangi bir konuda önce hayal edip sonra da bunu pratiğe aktaranlar, daima başarılı olmuştur.

Siz de istediğiniz herhangi bir konuda daha özgüvenli ve daha atılgan olmayı düşünüyorsanız, öncelikle bu durumun ve istediğiniz pozisyonun hayalini kurup o hayal içerisinde son derece özgüvenli ve cesaretli bir şekilde davranmanız gerekir.

  • Bu hayali ortalama 1 hafta boyunca aklınıza her geldiğinde devam ettirebilirseniz, hayalinizin bilinçaltınız tarafından gerçek gibi algılandığını ve zaman içerisinde bu gerçekliği yaşamaya başladığınızı, bu durumun da size herhangi bir rahatsızlık ve sıkıntı yaratmadığını gözlemlemeye başlayacaksınız.

 

Özgüven Nasıl Kazanılır, Birbirinden Etkili Yöntemler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön