Nasıl Aşık Olunur, 5 Harika Tespit

nasıl aşık olunur

Nasıl aşık olunur, uzman görüşü 1

Kişi kafasında aşık olacağı bir model yaratır ve onunla karşılaştığında aşık olur

Bu görüşe göre insanlar daha küçük yaşlardan itibaren kafalarında bir model oluşturmaktadır. Zaman içinde elde edilen beğeniler aşık olunacak kişinin özelliklerini de belirlemektedir. Kişi göz renginden tutun da aşık olacağı kişinin boyuna kadar bütün özellikleri kafasında şekillendirmiştir. Yani önceden aşık olunacak kişinin kriterleri belirlenmiştir. Bu kriterlere uygun kişi ile karşı karşıya gelindiğinde kişi “aradığını bulmuş” olur ve aşk kaçınılmaz hale gelir.

Tabii bahsettiğimiz bu süreç kişinin tamamen bilinçaltında meydana geldiği için aşık olan şahıs her şeyin kendiliğinden (doğal) olduğunu zanneder. Birisi kendisine kafasındaki şablona aşık olduğunu söylerse bunu kesinlikle reddeder. Ancak gerçekten kişinin aşık olma serüveni çok daha önceden başlamıştır.

Nasıl aşık olunur, uzman görüşü 2

Aşk, riskli bir serüvene atılmaktan başka bir şey değildir!

Aşk çoğu zaman kişinin kendisine uygun olmayan birisine ilgi duyması biçiminde ortaya çıkmaktadır. Sosyal statü, maddi durum ve dış görünüş bakımından uygun bir kişiye aşık olmaktansa bütün özellikleriyle kişi için aykırı sayılabilecek birisine aşık olmak daha yaygın bir durumdur.

İnsanların kendilerine uygun olmayan kişilere aşık olmalarının temel sebebi ise yaşayacakları ilişkiyi serüvene dönüştürmek istemeleridir. Çünkü insanlar kendilerine uygun olmayan birisi ile aşk yaşamaya başladıkları anda başlarına hiç de hoş olmayan şeylerin geleceğini iyi bilmektedir. Yani insanlar aşkın kendilerine getireceği güzellikleri keşfetmek için değil aşkın yaşamlarında yaratacağı sarsıntıları hissetmek için aşık olmaktadır.

nasıl aşık olunur

Nasıl aşık olunur, uzman görüşü 3

Aşk başkasının aynasında kendini bulma arayışıdır

İnsanlar kendilerini sürekli değerlendirmektedir. Bu değerlendirmeleri yaparken bazen kibirlenerek kendisini üstün gören bazen de özgüven kayıpları yaşayan insan bu davranışından hiçbir zaman vazgeçmez. Kendisini diğer insanlarla “eşit” bir birey olarak görmek ne yazık ki çok az insanda bulunan bir meziyettir.

İnsanların kendisini devamlı değerlendirme arzusu bir süre sonra ileri bir aşamaya geçerek “başkasının gözünde kendini değerlendirme” haline gelir. Artık kişi için kendi kendisine yönelik yargıların bir önemi kalmamıştır. Önemli olan başkasının kendisi hakkındaki görüşleridir.

İşte hem kadınlarda hem de erkeklerde yaygın olarak görülen “başkasının aynasında kendini seyretme arzusu” böylece ortaya çıkar. Aşık kişilerin sevdikleri kişinin iltifatlarına bu kadar fazla önem vermelerinin altında yatan gerçek de budur.

nasıl aşık olunur

Nasıl aşık olunur, uzman görüşü 4

Aşk hissedilen bir duygu değildir, insanlara dayatılan bir davranış tarzıdır

Aşk konusunda belki de en radikal kabul edilecek görüş aşkın gerçekten var olmadığı ancak toplum tarafından insanlara dayatıldığı görüşüdür.

Bu görüşe göre aşk da toplumdaki gelenek görenekler gibi kişiye zaman içinde öğretilir. Aşkın herhangi bir gerçekliği yoktur. Aşk, toplumun ona yüklediği anlam yönüyle kişinin psikolojisinde yer edinir. Kişi sosyal öğrenme yolu ile bir gün aşık olmak zorunda olduğunu hisseder. Kendisine öğretilen bu “aşık” modeli onun er ya da geç aşkı deneyimlemesine neden olur.

Aşkın toplumdan topluma değişen farklı görünümleri vardır. Hatta aynı toplum içinde bile zamanla aşkla ilgili yargılar büyük değişim gösterir. Kişi kendisini doğduğu toplumun ve yaşadığı çağın gerektirdiği aşkı yaşamak zorunda hisseder. Selçuklular döneminde yaşayan bir Eskişehirlinin yaşadığı aşk ile günümüzde Eskişehir’de yaşayan bir gencin hissettiği aşkın aynı şey olduğunu söylemek mümkün değildir.

  • Peki ama çağdan çağa, toplumdan topluma değişse de aşk denilen bir olgu yok mudur? Yani farklı türde aşklar mümkün olmasına rağmen aşkın bizatihi kendisi en önemli “insani gerçekliklerden biri” değil midir?

İnsanların aşkı diğer bütün toplumsal unsurlar gibi çevrelerinden öğrendikleri doğrudur. Ancak aşkın en önemli özelliği bireysel oluşu ve insanlarda yaşamın en unutulmaz anları olarak derin izler bırakmasıdır.

nasıl aşık olunur

Nasıl aşık olunur, uzman görüşü 5

Aşk, kişinin hayatını anlamlı kılma çabasıdır

İnsanlar yaşamlarının her döneminde hayatlarını anlamlı kalma çabası içine girerler. Zaten insanı diğer canlılardan ayıran da bu bilinçli olma halidir.

İnsanların aile bireylerine verdikleri değer, kişisel bakımları, ulus bilinci, dinsel inanışları, kılık kıyafet seçimleri ve hobileri gibi yaşamlarında yer edilmiş her şey aslında biraz da yaşamı anlamlı kılma çabasıdır. Aşk ise bu çabalar içinde belki de en önemli olanıdır. Çünkü aşkın sadece mutluluk verici yönü yoktur. Aşkın ıstırap veren tarafı da vardır ve kişiyi de asıl olgunlaştıran budur.

İnsanlar yaşadıkları günleri daha değerli kılmak adına aşık olmayı çoğu zaman zorunlu görmektedir. Çünkü aşk, kişinin varoluşunu tamamlayacak ve onun hayatını anlamlı hale getirecek en önemli güçtür. Pek çok filozof, aşkın “hayatın şifrelerini çözmek için mutlaka elde edilmesi gereken bir anahtar” olduğunu ifade etmektedir.

Aşık olmayı veya başkasını kendinize aşık ettirmeyi eğitim yoluyla öğrenebilir misiniz?

Aşk, her ne kadar tarifi mümkün olmayan karmaşık bir duygu olsa da aşkın da kendisine göre ilkeleri vardır ve uygun taktikleri kullanarak birisini kendinize aşık ettirmeniz mümkündür. Aşk konusunda yeterli bilgiye sahip olan bir kişinin istediği şahsı kendisine aşık ettirmesi son derece kolaydır.

Biz de bu hususta aşık ettirme taktiklerine yer veren çok önemli iki eser tavsiye ederek yazımızı noktalamak istiyoruz. Elbette ki önereceğimiz eserler kadın ve erkek okurlarımız için farklı olacaktır. Çünkü aşk için bir araya gelen kadın ile erkek kesinlikle ayrı dünyalardan gelmektedir ve aşkı algılama biçimleri de birbirinden farklıdır.

Kadın okurlarımızın erkekleri daha yakından tanıyıp kendilerine aşık ettirmelerini sağlayacak eserimiz Erkeklerin Gözdesi adını taşımaktadır. Okurlardan çok olumlu yorumlar alan ve sunduğu birbirinden ilginç taktiklerle pek çok kadının aşk yaşamını değiştiren bu set sizin de renkli aşklar yaşamanıza imkan sağlayacaktır.

Erkeklerin Gözdesi setini hemen indirmek için tıklayınız

Erkek okurlarımız içinse Kadınların Prensi setini tavsiye etmek istiyoruz. Bu setteki eserler erkek okurlarımızın mutlu bir aşk yaşamına kavuşmalarında temel kaynak rolü üstlenecektir.

Kadınların Prensi setini hemen indirmek için tıklayınız

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*