Mezarlıkta Okunacak Dua Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey

Mezarlıkta Okunacak Dua

Mezarlıkta okunacak dua her mümin tarafından mutlaka bilmeli

Bu yazımızda mezarlıkta okunacak duanın sözleri ve okunma adabı hakkında önemli bilgiler vereceğiz. Ayrıca yazımız içinde mezarlık ziyaretleri sırasında nasıl davranılması gerektiği hususunda da önemi açıklamalarda bulunacağız.

İşte mezarlıkta okunacak dua hakkında bilinmesi gereken her şey

Mezarlıkta okunacak dua kaynağını nereden almaktadır?

Mezarlıkta dua okumak Hz. Muhammed döneminden beri şahit olunan bir uygulamadır. Yani bu dua aslında İslam Peygamberinin sünnetlerinden biridir.

İslami yaşam tarzı konusundaki her meselede olduğu gibi mezarlık ziyareti konusunda da müminlere rehberlik eden ve onlara nasıl davranmaları gerektiğini söyleyen kişi bizzat Hz. Muhammed’dir.

Hz. Muhammed bir hadisi şerifinde “Ölülerinizi hayırla yâd ediniz.” (Tirmizi, Cenâiz, 34) buyurmuştur.

Başka bir hadisi şerifinde ise “Ana babanın kabrini, cuma günleri ziyaret eden kimsenin günahları affolur, haklarını ödemiş olur.” (Tirmizi) buyurmuşlardır.

Bu hadislerden de anlaşılmaktadır ki İslam Peygamberi kabir ziyaretlerine özel bir önem vermiştir. Hz. Muhammed mezarlık ziyaretlerini ayrıca müminler için ölümü hatırlamak ve kendilerine çekidüzen vermek manasında hayırlı bir maksat olarak da görmüştür.

Mezarlığa gitmeden önce abdest almak zorunlu mudur?

Bir kişi mezarın yanından geçiyorsa ya da herhangi bir nedenle yolu mezarlığa düşmüşse abdest almadan oradan geçmesi veya mezarlığa girmesi mümkündür. Yani bir insan abdestsiz biçimde de mezarlığa gidebilir. Ancak eğer hususi olarak mezarlığa gitmişse öncesinde abdest alması çok daha hayırlı olacaktır.

Mezarlık ziyaretlerinde nasıl davranmak icap eder?

Mezarlık ziyaretinde bulunup orada dua okuyacak kişilerin şu hususlara dikkat etmeleri büyük önem arz etmektedir:

 • Kabir ziyaretleri sırasında ayakta durulur. Diz çökmek veya yere oturmak doğru kabul edilmez.
 • Mezar taşlarına el sürmek veya mezar taşlarını öpmek doğru değildir.
 • Mezarlıkta mum yakmak gayrimüslimlere özgü bir davranıştır. İslami anlayışta mezarlıkta mum yakmak yoktur.
 • Mezara çok küçük yaştaki çocukları götürmemek daha doğrudur.
 • Mezara çaput bağlamak doğru değildir.
 • Mezarlık alanında yüksek sesle konuşmamak ve hiçbir surette gülmemek gerekir.
 • Kabir ziyareti sırasında giyim kuşama dikkat edilmelidir. Kişinin giyeceği kıyafetler aynı zamanda namaz kılınabilecek tarzda ise herhangi bir sorun yoktur. Ancak namaz kılınmayacak kadar tarzdaki elbiselerle mezarlık ziyaretinde bulunmak da doğru değildir.
 • Kabir taşlarındaki yazıları okumamak gerekir. Zira kabir taşlarındaki yazıları çok fazla okumanın kişinin ruh sağlığına iyi gelmediği ve unutkanlığa sebep olduğu belirtilmiştir.

Mezarlıkta dua okunurken aynı zamanda ciddi bir tavır takınılmalı ve dua etmenin ibadet etmekle aynı hükümde olduğu göz önünde bulundurulmalıdır.

Müslümanların mezarlara gösterdikleri saygı

İslam ülkelerini gezen gezginlerin en fazla şaşırdıkları şeylerden birisi de Müslüman ülkelerdeki mezarlıkların temizliği ve bakımlı olmasıdır.

İslam dünyasında mezarlara özen gösterilir. Mezarlık alanlarının her zaman temiz, yeşillendirilmiş ve bakımlı olmasına dikkat edilir.

Bu hususta Batılı gezginlerin kitaplarında İslam dünyasından övgüyle bahseden çok sayıda beyanat bulunmaktadır.

Mezarlıkta okunması tavsiye edilen sureler hangileridir?

Mezarlık ziyareti sırasında okunması tavsiye edilen bazı sureler hakkında şunlar beyan edilmiştir:

Bekara suresinin başı ve sonundaki ayetler kabir ziyaretleri sırasında okunur.

Yasîn-i şerif suresi kabir ziyareti sırasında okunabildiği gibi kabirden uzaktayken de okunabilir. Zaten vefat etmiş kişiler için en sık okunan sure Yasin’dir.

Tekâsür suresi kısa bir sure olup konusu ölüm ve Hakka kavuşmadır. Bu surenin hem cenazenin defni sırasında hem de mezarlık ziyaretleri sırasında okunması tavsiye edilmektedir.

İhlas suresi Asrı Saadet döneminden beri mezarlık ziyaretleri sırasında okunan dualardan biridir.

Fâtiha suresi ise mezarlıkta okunan en yaygın duadır. Hatta bu surenin mezarlıkta okunması o kadar yaygın bir hal almıştır ki insanlar tanıdıklarının olmadığı bir mezarlığın yanından geçerken dahi bu sureyi okuyarak vefat etmiş kişilerin ruhlarına bağışlamaktadır.

Mezarlıkta Okunacak Dua

Mezarlıkta okunacak duanın sözleri

Mezarlıkta okunacak dua üç bölümden oluşur:

 • İhlas suresi
 • Fatiha suresi
 • Kabir duası

Bu niyazlardan ihlas suresi peş peşe 11 defa okunur. Ardından Fatiha suresi 1 defa okunur. En sonunda ise Kabir duası 1 defa okunarak dua bitirilir.

Buna göre kabir duasının tam sözleri şöyle olacaktır.

Bismillahirrahmanirrahim

Kul hüvallahü ehad. Allahüs samed. Lem yelid ve lem yuled. Ve lem yekün lehu küfüven ehad. (11 defa okunmalıdır)

Bismillahirrahmanirrahim.

El hamdü lillahi rabbil alemin. Er rahmanir rahıym. Maliki yevmid din. İyyake na’büdü ve iyyake nesteıyn. İhdinas sıratal müstekıym. Sıratallezine en’amte aleyhim ğayril mağdubi aleyhim ve lad dallin. (1 defa okunmalıdır)

Allahümme rabbel ecsâdilbâliyeh, velızâmin nahire tilletî harecet mineddünyâ ve hiye bike müminetün, edhıl aleyhâ revhan min indike ve selâmen minnî. (1 defa okunmalıdır)

Bazı alimler kabir ziyaretleri sırasında şu kısa duanın okunmasının da yeterli olacağını beyan etmişlerdir:

Kısa kabir duasının sözleri

Bismillahirrahmanirrahim
Esselâmü aleyküm, yâ Ehle dâr-il kavm-ilmü’minîn! İnnâ İnşâallahü an karîbin biküm lâhikûn. Yağfirullâhu lenâ ve leküm. (amin)

Mezarlıkta okunacak dua olarak Fatiha suresinin fazileti

Fatiha suresi tek başına mezarlıkta okunacak dua olarak okunabilir. Ancak kişi yukarıda sözlerini verdiğimiz duaları da okursa elbette ki çok daha hayırlı olacaktır.

Fatiha suresini kabir duası olarak okuyacak kişiler bu sureden sonra Kuran’dan birkaç kısa sure okuyup dua ederlerse hayırları Allah’ın izni ile artacaktır.

Yaşamınızda hayırlara vesile olacak bir eser tavsiyesi

Her Kapıyı Açan Murad Duaları kitabı

Duaların muazzam gücü ile her türlü dilek ve hacetinizin gerçekleşmesini istiyorsanız bu geniş kapsamlı eseri mutlaka okumalısınız.

Tamamı sahih dualardan oluşan bu eser okurlardan çok olumlu yorumlar almaktadır ve inşallah sizin de murat ettiğiniz şeylere kavuşmanıza vesile olacaktır.

Her Kapıyı Açan Murad Duaları kitabını indirip okumak için tıklayınız

Kenzül Dua-Her Kapıyı Açan Murâd Duaları Kitabı ile alakalı okuyucu yorumları bizi hakikaten şaşırttı. Aşağıdaki mucizevi yorumları okuyunca siz de bize hak vereceksiniz.

Bu kitabı şuradan indirebilirsiniz. (Tıklayıp Kenzül Dua kitabını indirin.)

Telefonun ekranını döndürüp yorumları daha net bir şekilde okuyabilirsiniz. Bu yorumlar sadece bir kısmı, çok daha fazlası var:

Gideceğiniz sayfada bunlar gibi daha yüzlerce okuyucu yorumu sizi bekliyor olacak.

 

Şu yazılar da ilginizi çekebilir

Salaten Tuncina Duası ile Murad Ettiğiniz Her Şeye Kavuşacaksınız, İnşallah!

 

Bu Şirinlik Duası ile Yaşamınızda Büyük Değişimler Olacak, İnşallah!

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*