Kadir Gecesi Duası En Makbul Dualardan Biridir, Mutlaka Bilmelisiniz!

Kadir Gecesi Duasının Sözleri, Önemi ve Okunma Adabı

Kadir gecesi Kuran-ı Kerim’de 1000 aydan daha hayırlı kabul edilen mübarek bir zamandır. Kadir gecesinin yüzü suyu hürmetine bu gece yapılan dualar inşallah kabul görür. Büyük alimler Kadir gecesinde yapılan duaları en tesirli ve en hayırlı dualar kategorisinde kabul etmektedir.

Kadir gecesi ramazan ayının 27. gecesidir. Bugün ilk vahyin geldiği yani Kuran’ın indirilmeye başlandığı gündür. İslam Peygamberi Hira Mağarasında Kadir gecesi yüce Rabbinden ilk emri almış, böylece son hak din olan İslam’ın nuru kainatı aydınlatmaya başlamıştır.

Kadir gecesi duası hakkında Hazreti Muhammed’in hadisi şerifi

Kadir gecesinin faziletleri konusunda Peygamber Efendimiz müminleri bilgilendirmiş ve bu geceyi ibadetle geçirerek Müslümanlara örnek olmuştur.

Kadir gecesinin faziletleri konusunda Hazreti Muhammed şöyle buyurmuştur:

“Her kim imanla ve ecrini Allah’tan umarak Ramazan orucunu tutarsa onun geçmiş günahları mağfiret olunur. Herkim de imanla ve ecrini Allah’tan umarak Kadir gecesini ihya ederse onun geçmiş günahları mağfiret olunur.” (Buhari, Müslim, Ebu Davud)

Hazreti Muhammed, kadir gecelerini ibadetle ve tefekkürle geçirmiştir. Onun bu davranışı müminler tarafından örnek alınmış ve kadir gecesi yüzyıllardır ibadetle geçirilen bir gece olmuştur.

Kadir gecesinde yapılan duaların fazileti hakkında neler söylenebilir?

Kadir gecesinde müminler yaygın olarak geçmiş günahlarının affı için dua etmektedir. Zira bu gece yapılan duaların kişinin günahlarının affına vesile olacağı pek çok kaynakta geçmektedir. Ancak duanın okunma maksatları sadece bununla sınırlı değildir. Kadir gecesi duasının hangi maksatların gerçekleşmesini dilemek üzere okunabileceği şöyle ifade edilebilir:

 • Zor durumdan kurtulmak için okunur. Bu dua vesilesi ile kişinin sıkıntılı durumdan kurtularak rahata ereceği beyan edilmektedir.
 • Rızık genişliği için okunur. Kişinin borçlarından kurtulmasını ve helal kazanç temin etmesini sağlar.
 • Hayırlı evlatlara sahip olmak için okunmaktadır. Bu gece dua eden kişi inşallah ileride çocuklarının yapacağı hatalardan dolayı üzülmeyecektir. Aksine çocuklarının güzel davranışlarından gurur duyacaktır.
 • Şifa bulmak için okunur. Bizzat hasta şahıslar tarafından okunabileceği gibi hasta yakınları tarafından vekaleten de okunabilir.
 • Her türlü kaza beladan korunmak için okunur. Dua okuyan kişinin inşallah ileri rast gidecek ve herhangi bir musibetle karşılaşmayacaktır.
 • Vesvese gibi tüm ruhsal sıkıntılardan kurtulmak için okunur. Dua okuyan kişinin ruh esenliğine kavuşacağı bildirilir.
 • Hem özel yaşamla hem de maddi konularla ilgili murad edilen şeylere kavuşmak için okunmaktadır.
 • Aile huzurunu temin etmek için okunur. Aile içi münakaşaların bitmesini ve saygı esasına dayanan bir aile kurumunun tesis edilmesini sağlar.
 • Her türlü kötü alışkanlıktan kurtulmak için okunmaktadır. İçki, zina, faiz ve gıybet gibi kötü alışkanlıklardan kurtulması temin eder ve kişinin İslam ahlakına uygun bir yaşam sürdürmesine vesile olur.

Ayrıca helal dairesi içinde olmak koşulu ile kişi her türlü dilek ve hacetinin gerçekleşmesini yüce Allah’tan dilemek için bu kutsi gecede dua edebilir.

Peygamber Efendimizin Kadir gecesinde okuduğu duanın sözleri

Hazreti Ayşe’den nakledildiğine göre Hazreti Muhammed Kadir gecelerinde şu sözlerle dua etmektedir:

Bismillahirrahmanirrahim

Allahümme, inneke afüvvün tühibbü’l-afve fa’fü annî (amin)

Duanın Türkçe meali

“Ey Allah’ım! Sen şüphesiz çok affedicisin, affetmeyi seversin, beni affet.” (Tirmizî)

Büyük alimler müminlerin sadece bu duayı okumakla yetinmemelerini beyan etmektedir. Buna göre kişi duasını okumadan önce ve duasını okuduktan sonra Kuran-ı Kerim’in kısa sureleri olan İhlas, Felak, Nas, Fatiha, Duha, İnşirah, Fil ve Kadir surelerinden bir ya da birkaçını okumalıdır.

Bu kutsi gece de özellikle Kadir suresinin okunması da çok makbul kabul edilmektedir. Kadir suresinin sözleri ve Türkçe meali şöyledir:

Kadir suresinin okunuşu

Bismillahirrahmanirrahim

İnna enzelnahü fiy leyletilkadr

Ve ma edrake ma leyletülkadr

Leyletülkadri hayrün min elfi şehr

Tenezzelülmelaiketü verruhu fiyha biizni rabbihim min külli emr

Selamün hiye hatta matle’ılfecr

Kadir suresinin Türkçe meali

Şüphesiz, biz onu (Kur’an’ı) Kadir gecesinde indirdik.

Kadir gecesinin ne olduğunu sen ne bileceksin!

Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır.

Melekler ve Ruh (Cebrail) o gecede, Rablerinin izniyle her türlü iş için iner de iner.

O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir.

Kadir gecesinde yapılması tavsiye edilen davranışlar

Büyük alimler Hazreti Muhammed’in davranışlarını örnek alarak müminlerin kadir gecesinde şu şekilde davranmasını tavsiye etmektedir:

 • Bu gece Kuran okunarak ve ibadet edilerek geçirilmelidir.
 • Kişi bu geceyi kendi hayatının muhasebesini yapmak için fırsat olarak görmeli, yaşamı üzerinde tefekkür etmeli ve yanlış davranışları varsa bunlar düzeltmelidir.
 • Hz Muhammed’e salavat getirilmeli ve onun örnek ahlakı üzerinde tefekkür edilmelidir.
 • Kadir gecesinden sonraki günlerde ihtiyaç sahiplerine bir miktar sadaka verilmeli ve sıkıntıda olan müminler sevindirilmelidir.
 • Tövbe istiğfarda bulunulmalı ve geçmiş günahlar için af dilenmelidir.
 • Kalbi kırılan veya hakkı geçen müminler varsa onlarla helalleşilmelidir. Dargınlıklara da son verilmelidir.
 • Bu gece cemaatle namaz kılınacak bir yere gitmek mümkün olursa gidilmeli fakat buna imkan yoksa kişi kendi evinde ibadet etmelidir.

Kadir gecesi burada ifade edilenler dışında yüce Allah’a şükredilen ve günahların affı için tövbe istiğfar edilen bir gün olarak değerlendirilmelidir. Müminler bu kutsi gece vesilesi ile yeni bir hayata başlamalı ve İslam’ın öngördüğü yaşam biçimini benimsemelidir.

Kenzül Dua-Her Kapıyı Açan Murâd Duaları Kitabı ile alakalı okuyucu yorumları bizi hakikaten şaşırttı. Aşağıdaki mucizevi yorumları okuyunca siz de bize hak vereceksiniz.

Bu kitabı şuradan indirebilirsiniz. (Tıklayıp Kenzül Dua kitabını indirin.)

Telefonun ekranını döndürüp yorumları daha net bir şekilde okuyabilirsiniz. Bu yorumlar sadece bir kısmı, çok daha fazlası var:

Gideceğiniz sayfada bunlar gibi daha yüzlerce okuyucu yorumu sizi bekliyor olacak.

 

Dilerseniz Namaz Sureleri ve En Faziletli Dualar başlıklı yazılarımızı da okuyabilirsiniz

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*