İyileşme Duası Nasıl Okunur?

iyileşme duası

İyileşme duası sağlıklı bir yaşama kavuşmaya vesile olur 

İnsan hayatının devamı ancak sağlığın korunabilmesi ile başlangıçta mevcut olabilir. Sağlık, hayatın rahat ve konforlu devamı için adeta bir ilaç gibi görülür. Sağlığın önemi de insanın kendisini solgun ve halsiz hissettiği en basit ağrının ardından kendisini hissettirir. Bu nedenle yaşın kaç olduğunun önemi olmaksızın, her birey sağlıklı olmayı hayal eder.

Kimi durumlarda, ortaya çıkan beklenmedik kaza ve belaların ardından, kimi zaman da yaşanan rahatsızlıklar sırasında, kişileri en çok sağlıkları ilgilendirir. Kişi sağlıklı günlerin özlemini duyarak gönülden, sağlık duası eder. Ancak sağlık duasının belli bir şekli ve kişilere tavsiye edilmiş özel metin hali vardır.

Anlaşılacağı üzere iyileşme duaları, kişilerin sağlıklarından mahrum kaldıkları anda edilen, özel yakarış ve talep dualarıdır. Rahman-ı rahim’e yönelen bu öze dualarla kişiler, sağlıklı, sıhhatli ve huzurlu günlerine tekrar dönmeyi hayal eder. Kişinin kendisi için olduğu kadar, bir yakınına yönelik de sağlık duası etmesi mümkündür. Üstelik dinimize göre kişinin din kardeşi için ettiği dua son derece değerlidir. Hatta, günahsız ağızla edilen dua olarak da nitelendirilir.,

iyileşme duası

İyileşme duasını hem kişinin kendisi hem de yakınları okuyabilir

Sağlık duaları, kişinin kendisi ve yakınları için ettiği özel duadır. Öncelikle tıbbi desteğe yönelen kimse, aynı zamanda, hüküm sahibi ve derman sahibi olan Allah’a da yalvarmalıdır. Nitekim sağlık kuruluşları ve sağlık hizmetleri, kişinin Allah’ın izni ile bulacağı dermanın sadece bir vesilesi olacaktır.

İyileşme duasını kendiniz ve yakınlarınız için istenilen anlarda edebilirsiniz. Duanızda samimi ve candan olmanız yeterli olabilir. Kalpler, diller ve eller, Allah’a yöneldiğinde, sizin için en hayırlısı olan sonucun, sağlık duası ile ortaya çıkması umulur.

sağlık duası

İyileşme duası her türlü rahatsızlıktan kurtulmak için okunabilir

Diğer dualarda olduğu gibi iyileşme duası da hayırlara vesile olan bir niyazdır. Kişi kendisi ve yakınları için ettiği duasında, derdine inşallah derman bulur.

  • Ağır hastalıklar
  • Soğuk algınlıkları
  • Kronik rahatsızlıkları
  • Geçmek bilmeyen ve nedeni bulanamayan ağrılı ve sancılı nöbetler
  • Uykusuz ve sürekli rahatsız geçen günlerin son bulması, huzura kavuşulabilmesi için de sağlık duası etkili olabilir.

İyileşme Duasının Okunma Usulü

Diğer dualar için geçerli olan durum sağlık duasında da geçerlidir. Buna göre dua, dua sahibi tarafından temiz kalple, niyetli ve hal içinde yapılmalıdır. Buradan hareketle, dua eden kimse, niyeti halis olmanın yanı sıra, gusül abdesti alabilir. Tövbe istiğfar ederek tam anlamıyla bir yönelme yöntemi tercih edebilir.

Kılınacak vakit namazı veya iki rekat namazın ardından edilecek dua, manevi hissetme bakımından daha doğru olabilir. Edilen dua sırasında kişinin dinen sakıncalı ve haram işleri talep etmesi de uygunsuz ve samimiyetsiz bir duruma işaret edeceğinden bu denli hatalara karşı da dikkatli olunmalıdır.

sağlık duası

İyileşme duasının sözleri

Ezhibil-be’se rabben’nasi eşfi ve enteş’şafi la şifae illa şifauke şifaen la yuğadiru sekame.

Ve iza merıdtü fe hüve yeşfın

Huvallahulleziy la ilahe illa huve ‘alimulğaybi veşşehadeti huverrahmanurrahıymu.

Huvallahulleziy la ilahe illa huve elmelikulkuddususselamul mu’minul muheyminul ‘aziyzul cebbarul mutekebbiru subhanallahi ‘amma yuşrikune.

Huvallahul halikul – bariy-ulmusavviru lehum’esma ulhusna yusebbihu lehu ma fiyssemavati vel’ardı. Ve huvel’aziyzulhakiymu.

 

 

İyileşme Duası Nasıl Okunur?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön