İstek Duası ile Açılan Eller İnşallah Boş Çevrilmez

İstek duası hangi amaçları gerçekleştirmek için okunmaktadır?

İstek duası çok farklı nitelikteki arzuların gerçekleşmesini dilemek üzere okunabilmektedir. Önemli kaynaklarda duanın şu isteklerin temini maksadıyla okunduğu ifade edilmiştir:

 • Rızık genişliği ve bereket için
 • Kısmet açma ve hayırlı bir evlilik için
 • Başarıya nail olmak için
 • Cesaret duası niyetiyle
 • Vesveseden kurtulmak ve ruh esenliği için
 • Hayırlı evlat ile onurlandırılmak için
 • Karı-kocanın muhabbetini arttırmak için
 • İşlerin açılması maksadıyla
 • Kaza-belanın def edilmesi amacıyla

Burada belirtilmeyen “kişiye özel her türlü isteğin gerçekleşmesi için” de istek duası okunabilmektedir.

İstek duasında konu sınırlaması yoktur. Kişi her konuda dua edebilir. Ancak bir husus asla göz ardı edilmemelidir. O da dilenecek şeyin “helal dairesi içinde olması” gerektiğidir. Zira haram olan bir mevzuda dua edilemeyeceği asla unutulmamalıdır.

İstek duası öncesinde neler yapmalıyım?

İstek duasının lafızlarında Allah’ın güzel isimleri ile Kuran-ı Kerim’den sureler bulunduğu için duanın usul ve adabına katiyetle uyulması gerekir. Her şeyden önce bu dua, abdest alınmadan okunmaz. Zira abdest hem bedensel temizlik hem de manevi arınma anlamına gelmektedir.

İstek duasından önce 4 rekat nafile namazı kılınması gerektiğini ifade eden alimler de vardır. Ancak namaz kılmak zorunlu değildir, kişinin inisiyatifine bırakılmıştır. Namaz kılarak duaya başlamak kişinin daha sağlam bir ruh hali ile niyaz etmesini sağlar. Böylece duanın kabul şartları içinde en önemli husus olan “içten dua etme” şartı yerine getirilmiş olur. Bu bakımdan yapılabiliyorsa nafile namazı kılmak daha isabetli bir tercih olacaktır.

İstek duası eden müminin ihtiyaç sahiplerine bir miktar sadaka vermesi de son derece faydalı olacaktır. Bilinmelidir ki sadaka ömrü uzatır, mala bereket katar, kaza ve belayı defeder ve en önemlisi de rahmet kapılarının açılmasını sağlayarak duaların kabul olmasına vesile olur.

İstek duası edecek kişinin yalnız bir ortamda duasını niyaz etmesi ve bu duayı okuduğuna dair başka kişilere bilgi vermemesi de son derece önemlidir.

İstek duasının makbul kabul edildiği zamanlar var mıdır?

İslam dininde kişi her zaman ve her yerde Allah’a dua edebilir. Zaman ve mekan bağları dua etme önünde engel değildir.

Ancak duaların daha makbul kabul edildiği vakitler de vardır. Bu vakitlerde dua etmek inşallah duaya olan icabeti arttıracaktır.

Dua ile ilgili eserlerde istek duasının daha makbul kabul edildiği zamanlar şöyle sıralanmıştır:

 • Yatsı namazları sonrası
 • Cuma günleri
 • Bayram sabahları
 • Kandil geceleri
 • Arife günleri
 • Perşembe geceleri

Burada sıralanan vakitler dışında farz namazlarından sonra, seher vakitleri ve ezan saatlerinde de dua etmek daha makbul kabul edilmiştir.

İstek duasını sadece bir defa mı okuyacağım?

Dua sözleri genellikle bir defa okunmaktadır. Ancak Hz. Muhammed’in önemli duaları üç defa peş peşe okuduğu da sahih kaynaklarda anlatılmaktadır.

Müminler de bu sünnete uyarak önemli duaların sözlerini üç defa okumaktadırlar.

Ayrıca bir isteğin gerçekleşmesi için sadece bir gün dua edilmez. Arzulanan istek gerçekleşinceye kadar adabına uygun ve sabırla dua etmeye devam etmek gerekir. Zira hem Kuran-ı Kerim’de hem de Hz. Muhammed’in hadislerinde dua ederken içten ve sabırlı davranılması gerektiği ifade edilmiştir.

İstek duasının sözleri

İstek duası besmele ile başlar. Besmeleden sonra Hz. Peygamberin dualara başlarken okuduğu sözler söylenir. Ardından 7 adet esma ile yakarışta bulunulur. Esmalar hitap şeklindedir. 7 adet esmanın okunması bittikten Kuran-ı Kerim’den sırasıyla İhlas ve Duha sureleri okunur. En sonunda ise Türkçe lafızlarla istekte bulunulur.

Buna göre istek duasının sözleri şöyle olacaktır:

“Bismillahirrahmanirrahim”

“Subhane rabbiyel aliyyil alel Vehhab”

Ya Vehhab

Ya Latif

Ya Mucip

Ya Hamid

Ya Kadir

Ya Vedud

Ya Muktedir

“Kul hüvallahü ehad. Allahüs samed. Lem yelid ve lem yuled. Ve lem yekün lehu küfüven ehad.”

“Vedduha. Velleyli iza seca. Ma vedde’ake rabbüke ve ma kala. Ve lel’ahıretü hayrün leke minel’ula. Ve lesevfe yu’tıyke rabbüke feterda. Elem yecidke yetiymen feava. Ve vecedeke dallen feheda. Ve vecedeke ‘ailen feağna. Femmel yetiyme fela takher. Ve emmessaile fela tenher. Ve emma binı’meti rabbike fehaddis.”

“ Ey Allah’ım sen Kadir olan, sen Azim olansın. Biz yalnız sana güvenir ve yalnız sana inanırız. Dualarımıza icabet edecek olan sensin. Senin üstünde başka bir güç yoktur. Seni her türlü eksiklikten münezzeh sayar ve sana hamd u senalar dileriz.”

Şüphesiz ki senin gücün her şeye yeter.Sana el açmış bu kulunun ellerini boş çevirme ya Rabbim. Eğer senden dilediğim şey  hakkımda hayırlısı ise bana nasıp et. Beni lütfu ile mutlu olmuşlardan kıl ey Allah’ım. “ (amin)

Burada ifade edilen dua sözlerini kişi ezberlemekte zorlanıyorsa yazılı bir metin üzerinden okumasında da bir mahzur yoktur.

Kenzül Dua-Her Kapıyı Açan Murâd Duaları Kitabı ile alakalı okuyucu yorumları bizi hakikaten şaşırttı. Aşağıdaki mucizevi yorumları okuyunca siz de bize hak vereceksiniz.

Bu kitabı şuradan indirebilirsiniz. (Tıklayıp Kenzül Dua kitabını indirin.)

Telefonun ekranını döndürüp yorumları daha net bir şekilde okuyabilirsiniz. Bu yorumlar sadece bir kısmı, çok daha fazlası var:

blank blank blank blank

blank blank blank blank blank

Gideceğiniz sayfada bunlar gibi daha yüzlerce okuyucu yorumu sizi bekliyor olacak.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*