Hatme Duası Nedir, Niçin Okunur?

hatme duası

Hatme duası bazı tarikatların toplu halde yaptıkları ve genellikle hatim sonlarında yapılan bir çeşit zikirdir. 

Hatme duasında ise peygamberimiz başta olmak üzere pek çok evliya afsıya isimleri tek tek okunmaktadır. Bu dua okunurken bazı tarikat mensupları halka şekline geçerek bazı zikirler çekerek ve dualar okuyarak ardından hatme duasını yaparlar. 

İnananlar bu duanın sayesinde Allah’tan ne istenirse kabul olacağına inanırlar. Zikir meclisinde abdestli olmak gerekir.

Hatme Duası Toplu Biçimde Okunan Dualardan Biridir

İnananlar hatme duası yapılırken Allah’tan istenecek olan şeyler bir kâğıda not alınır. Bu zikir halkası Allah’a tarikat mensuplarının hacetlerini iletmelerini sağlamak için yapılmaktadır. 

Hatme yapmanın oldukça sevap olduğuna inanılmaktadır. Hatme sayesinde bu tarikata mensup olan kulların Allah’a gönüllerini çok daha iyi açacağına inanılmaktadır.

Müminler hatme yapınca arındıklarına ve tertemiz olduklarına inanmaktadırlar. Hatme duası sayesinde yapılan tüm dualar makbul kabul edilmektedir.

hatme duası

Hatme Duasının Daha Tesirli Olması İçin Neler Yapılır?

Tarikatlar hatme duası ile pek çok isteğini kolaylıkla ve makbul bir şekilde Allah’a iletmektedir. Duanın çok daha tesirli olması adına abdestli iken ve zikir halkası ile yapılmaktadır. Yapılan zikir meclisi sayesinde kullar hem daha gönülden dua ederler hem de Allah katında çok sevildiğine inanılan kişilerin adları zikredilerek duaların gücü ve tesiri artırılır.

Kullar bu dua ile günahlarının affedildiğini, arındıklarını ve sevap kazandıklarını bilerek bu meclise dâhil olurlar. Bu zikir halkasında üzerlerine rahmet ve bolluk yağdığına inanırlar.

hatme duası

Hatme Duası Okunma Usulü

Topluluğa katılan ve hatme duası içerisinde yer alacak kişiler bir halka şeklinde otururlar. Bu halkayı idaren bir idareci bulunur ve kim hangi sayıda hangi duayı okuyacak ise yüksek sesle bildirir. Kişilerde bu duaları okurlar. Sayılar konusu bazı tarikatlarda çok hassastır bu nedenle dikkat gerektirir. Genel olarak bu halkada yer alan her birey abdestli olarak duaya katılır.

İsterseniz hatme duası tek başınıza da yapılmaktadır. Eğer hatmenizi tek yapacak iseniz abdestinizi alarak temiz bir ortamda kıbleye dönerek okumanız gereken duaları okuyarak dileklerinizi dileyebilir veya günahlarınızın affını talep edebilirsiniz.

Hatme duasına başlanırken besmele çekilir. Ardından ise Allah’a hamd-ü senalar edilir. Peygamberimize ve ailesine, ashabına selam ve salât edilir. Edilen hatme peygamberimizin ruhuna armağan edilir. Sonra peygamberimiz ve ailesi, ashabı için Allah’ın rızası istenir. Bu kısımda hangi tarikat bu zikir meclisini oluşturmuş ise onların liderlerine, önderlerine, şeyhlerine, imamlarına, bulundukları tarikat için geçmişte çaba sarf etmiş kişiler için dua edilir. Yine mensup olunan tarikat için emek vermiş kişiler tek tek sayılarak Allah’ın onlardan razı olması istenir ve dua edilir. 

Yine tarikat liderlerine övgüler ve dualar silsilesi okunarak toplulukta bulunan kişilerin, sevenlerinin, bu dünyadan göçmüşlerinin, hatta başka tarikattan olanların ruhlarına hediye edilir. 

Ardından da “Allah’ım okuduğumuz hatmeyi kabul buyur. Kazandığımız sevapları başkalarını da misli misli ver. Herkesin makamlarını ilerlet, bereket, bolluk ver. Bize tarikatta yükselecek feyzleri nasip et. Bizleri rızıklandır. Senin yolunda birleşenlerden eyle. Allah’ım hatalarımızı affet bizleri bağışla. Evliyalar gibi bu dinde hizmet etmeyi ve muhabbetle sarılmamızı sağla. Bizleri rahmetine nail eyle. Yüce Allah’ım Rahman ve Rahim olan sadece Sensin.” denilerek dua tamamlanır.

Kenzül Dua-Her Kapıyı Açan Murâd Duaları Kitabı ile alakalı okuyucu yorumları bizi hakikaten şaşırttı. Aşağıdaki mucizevi yorumları okuyunca siz de bize hak vereceksiniz.

Bu kitabı şuradan indirebilirsiniz. (Tıklayıp Kenzül Dua kitabını indirin.)

Telefonun ekranını döndürüp yorumları daha net bir şekilde okuyabilirsiniz. Bu yorumlar sadece bir kısmı, çok daha fazlası var:

Gideceğiniz sayfada bunlar gibi daha yüzlerce okuyucu yorumu sizi bekliyor olacak.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*