Ezan Duası 7 Soruda Bilinmesi Gereken Tüm Hususlar

Ezan duası sahih bir dua mıdır?

Ezan duası kadim dua kitaplarında bulunan bir duadır. Tüm İslam coğrafyasında aynı dua metni okunmaktadır. Büyük alimler bu duayı mutlaka bilinmesi gereken dualar kategorisinde değerlendirmişlerdir. Bu manada ezan duasının gönül rahatlığı okunabilecek sahih bir dua olduğunu ifade etmek mümkündür.

Ezan duası niçin okunur?

Ezan duası hem ibadet hükmündedir hem de dilek duası olarak okunabilir. Ezanın okunmasına binaen bu duayı okuyan müminler büyük sevap kazanır. Ayrıca ezan duası okunduktan sonra yüce Allah’a bir dileğin gerçekleşmesi için yakarışta da  bulunulabilir. Bu durumda ezan duası dilek-hacet duası hükmünde geçer.

Ezan duası ile şu hususlardaki dileklerin gerçekleşmesi Allah’ın izni ile mümkün olur:

  • Ezan duası ile kalpler iman ile dolar. Bu duayı devamlı okuyan kişiler günahtan sakınır ve temiz bir ahlaka sahip olur.
  • Ezan duasından sonra ellerini Rabbine açan müminlerin her türlü muradı inşallah hasıl olur. Zira Allah Ezan duası vesilesiyle kendisine el açan kullarının elini boş çevirmez.
  • Bu kutsi duayı devamlı okuyan kişilerin rızık kapıları genişler. Biiznillah bu müminler geçim derdiyle sınanmayacaklardır.
  • Ezan duası vesvese ve her türlü ruhsal sıkıntıdan müminleri korur.
  • Ezan duası bir rahmet dileme duasıdır. Bu duanın yüzü suyu hürmetine hastalıklarından kurtulup şifa bulan müminlere ait sayısız anlatım bulunmaktadır.

Bu kutsi duanın ayrıca daha pek çok fazileti bulunmaktadır. Zira bu dua Hz. Muhammed’in müminlere okumalarını tavsiye ettiği tesirli niyazlardan biridir.

Ezan duası ne zaman okunur?

Ezan duası ezan sesi duyulunca okunmaya başlanır. Duanın bu şekilde okunması gerektiğini bizzat Hz. Muhammed tavsiye etmiştir.

Bazı kitaplarda duanın okunması için ezanın bitmesini beklenmek gerektiği ifade edilmişse de bu doğru değildir. Zira duanın zamanı konusunda Hz. Peygamberin yazılı kaynaklara dayanan hadisi şerifi bulunmaktadır. (Buhari, Tirmizi)

Ezan duasının sözleri nelerdir?

Tüm ciddi dua kitaplarında geçen ezan duasının tam ve orijinal sözleri şöyledir:

“Bismillahirrahmanirrahim”

“Allahumme Rebbe hazihid davetit tamme. Vesselatil kâimeti ati Muhammedenil vesilete vel fazilete ved dereceter refîate. vebashu makamen Mahmudenillezi veadteh. İnneke lâ tuhliful mîâd.” (Amin)

Ezan duasının Türkçe karşılığı şöyledir:

“Ey şu eksiksiz davetin ve kılınacak namazın rabbi Allahım! Muhammed’e vesîleyi ve fazîleti ver. Onu, kendisine vaadettiğin makâm-ı mahmûda ulaştır, Muhakkak ki sen vaadinden dönmezsin”

Ezan duasını ezberlemekte güçlük çekenlerin dua sözlerini yazılı bir metin üzerinden okumalarında bir mahzur yoktur. Ancak zaten kısa olan bu duayı ezberden okumanın daha makbul kabul edildiğini de bilmek gerekir.

Ezan duası üzerine söylenmiş hadisler var mıdır?

Ezan duası ile alakalı Kütübü Sitte’de şu iki hadis bulunmaktadır:

“Kim ezanı işittiği zaman: Ey şu eksiksiz davetin ve kılınacak namazın rabbi Allahım! Muhammed’e vesîleyi ve fazîleti ver. Onu, kendisine vaadettiğin makâm-ı mahmûda ulaştır,  diye dua ederse, kıyamet gününde o kimseye şefâatim vâcip olur.” (Buhari, Ebû Dâvûd, Tirmizî, İbni Mâce)

“Kim müezzini işittiği zaman: Tek olan ve ortağı bulunmayan Allah’tan başka ilâh olmadığına, Muhammed’in O’nun kulu ve resûlü olduğuna şahitlik ederim. Rab olarak Allah’tan, resûl olarak Muhammed’den, din olarak İslam’dan razı oldum, derse, o kimsenin günahları bağışlanır.” (Müslim, Tirmizî, İbni Mâce)

Ezanın duyulmadığı uzak yerlerde de ezan duası okunur mu?

Eğer mümin ezan sesinin duyulmadığı uzak bir yerde ise ezan vaktinde ezan sözlerini kendisi söyleyecek ve ardından ezan duasının okuyabilecektir.

Şayet kişi küfür diyarında ise yani ezan okumasına imkan yoksa ezan vaktinde ezan okumadan da bu duayı niyaz edebilir.

Ezan duasının faziletleri nelerdir?

Ezan duasından sonra dilenen istekler inşallah gerçekleşecektir. Ancak takdir yüce Allah’tandır. Hüküm verenlerin en hayırlısı O’dur.

Ezan duası inşallah diğer dünyada kişiye Hz. Muhammed’in şefaatçi olmasına vesile olacaktır.

Pek çok alim bu kutsi duanın kişiyi ve ailesini kaza-beladan hıfzettiğini (koruduğunu) beyan etmiştir.

Kenzül Dua-Her Kapıyı Açan Murâd Duaları Kitabı ile alakalı okuyucu yorumları bizi hakikaten şaşırttı. Aşağıdaki mucizevi yorumları okuyunca siz de bize hak vereceksiniz.

Bu kitabı şuradan indirebilirsiniz. (Tıklayıp Kenzül Dua kitabını indirin.)

Telefonun ekranını döndürüp yorumları daha net bir şekilde okuyabilirsiniz. Bu yorumlar sadece bir kısmı, çok daha fazlası var:

blank blank blank blank

blank blank blank blank blank

Gideceğiniz sayfada bunlar gibi daha yüzlerce okuyucu yorumu sizi bekliyor olacak.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*