Bunalıma Girince Okunacak Dua Sözleri Nelerdir?

bunalıma girince okunacak dua

İnsanların strese girdiğinde ve depresyon içerisinde kaldığında okumaları gereken dualar olduğu, hepimizin malumudur. Bu bağlamda bunalıma girince okunacak dua da meşhur dualarımız içerisinde yer almaktadır.

  • Ne ki İnternet ortamında bulunan bilgiler, insanların depresyondan kurtulmak için dua arayışına da engel olmaktadır maalesef. Zira bazı aktarımlar dua ile hiçbir alakası olmayan ve tamamen yanlış bilgilerle dolu olan aktarımlar olarak önümüze çıkmaktadır.

Bu nedenle bu eksikliği ve yanlışlığı gördüğümüz için siz değerli okuyucularımıza bunalıma girince okunacak dua sözlerini okumanız gerektiğini aktarmak istedik. Zira bu konuda bilgi eksikliğini gidermek ve yer alan yanlış bilgileri düzeltmek gayesini güttük.

Şimdi bunalıma girince okunacak duanın hangi şekilde yapılırsa etkili olacağına ve Allahu Teala’nın indinde kabul edileceğine dair açıklamalar ile birlikte bu duanın hangi şekilde ve hangi sözlerle yapılacağını da sizinle paylaşacağız.

Bir din büyüğünün bunalıma girince okunacak dua tavsiyesi

Kendi döneminde derin bilgisi ve hikmetli sözleri ile tanınan evliyalardan biri, kendisine bunalım ve depresyon illeti ile müracaat eden insanlara sürekli olarak şu duayı tavsiye edermiş ve onlara şunu belirtilmiş:

  • “Evlatlarım, Allahu Teala her bir derdin dermanını gizli hazinesinde sakladığı gibi, depresyon ve stres, buhran ve keder gibi sıkıntıların çaresini de kendi gizli hazinesi olarak buyurduğu Kur’an’ı Kerim’de saklamış ve biz insanlara beyan etmiştir. Şimdiye kadar Arş-ı Azam’ın altında yer alan mahlukatın hiçbiri bu duayı ederek kötülüklerden kurtulmama gibi bir bahtsızlık ile karşılaşmamıştır, yine hiçbir canlı varlık ve özellikle de bu canlı varlıklardan biri olan insan, depresyondan ve sıkıntıdan, buhrandan ve kederden emin olmak için bu duayı tatbik ettiğinde daima muradına kavuşmuş ve Allah’ın lütfu ilahisi ile kendine düzgün bir yol çizme mutluluğunu elde etmiştir.”

Dua şöyledir:

“Rabbi innî eûzu bike en es’eleke mâ leyse lî bihî ilm(ilmun), ve illâ tagfirlî ve terhamnî ekun minel hâsirîn.”

Bu duayı tatbik ederek birçok sıkıntısından kurtulan insanların varlığı herkes tarafından bilinmektedir. Ne ki bu bunalıma girince okunacak dua sözlerini okuyan insanların bazı çok önemli bilgilere sahip olması ve duanın uygulama biçimi hakkında da geniş bir malumata sahip olması gerekmektedir. Bu anlamda dua konusunda şu bilgileri mutlaka uygulamanız gerektiğini de aklınızdan uzak tutmanız gerekmektedir.

Dua hakkında önemli bilgiler

Depresyon, her ne kadar yeni bir illet olarak karşımıza çıksa da eski dönemlerde buhran olarak tarif edilmekte ve İslam alimleri de buhrandan kurtulma duası başlığı altında birçok değerli dua aktarmaktadırlar. Size yukarıda sunduğumuz ve bunalımdan kurtulmak için okunduğunda son derece güzel etkilere sahip olduğunu gördüğümüz bu niyaz da İslam alimlerinin değerli aktarımları arasında bir pırlanta gibi parlamaktadır.

Bunalımdan kurtulmak isteyen insanlar ayrıca İslam alimlerinin beyanları doğrultusunda kendilerini sessiz bir köşeye çekerek ilahi varlığı en derin mevcudiyetlerinde duyumsamaya ve kalp odaklarında hissetmeye çalışmalıdırlar. Çünkü ancak bu sayede (yani Allah’ın varlığını hissederek ve duyumsayarak dua yapıldığında) etkili sonuçlar ile karşılaşılmaktadır.

  • Ayrıca depresyon ve keder gibi kötü durumlardan kurtulmanın yegane çaresinin kişinin kendisini sürekli olarak Allah’ın varlığı ile avutması ve teselli etmeye çalışması olduğunu da din büyükleri nakletmişlerdir ve biz insanlara bu hususu özellikle altını çizerek bildirmişlerdir.

Dolayısıyla bunalıma girince okunacak dua sözlerini niyaz eden kişinin Allah’a içtenlik ve samimiyet ekseninde yönelip onun tesellisi ile varlığını teselli etmesi gerekmektedir, çünkü herhangi bir insanın yaşayabileceği bütün dertlerden ve kederlerden büyük olan Allah elbette ki insanın maruz kalacağı sıkıntıları da bir seferde ve bir kalemde şifaya kavuşturabilecek ve ona merhem sürebilecek bir kudretin yegane sahibidir.

Bu hususları dikkate alarak bunalıma girince okunacak dua sözlerini okur ve bunu düzgün bir şekilde uygularsanız, emin olun ki siz de içinizdeki sıkıntıyı atlatarak daha aydınlık ve ferah bir geleceğe doğru yol almaya başlayacaksınız.

Kenzül Dua-Her Kapıyı Açan Murâd Duaları Kitabı ile alakalı okuyucu yorumları bizi hakikaten şaşırttı. Aşağıdaki mucizevi yorumları okuyunca siz de bize hak vereceksiniz.

Bu kitabı şuradan indirebilirsiniz. (Tıklayıp Kenzül Dua kitabını indirin.)

 

Gideceğiniz sayfada bunlar gibi daha yüzlerce okuyucu yorumu sizi bekliyor olacak.

Bunalıma Girince Okunacak Dua Sözleri Nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön